Followers

05/01/2014

Najpiękniejsze książki 2013 roku

Na początku chciałam stworzyć książkowe podsumowanie 2013 roku, jednak problem polega na tym, że natrafiałam niemalże na same bardzo dobre książki i ciężko wyłonić mi top 5, a co dopiero jedną najlepszą. Dlatego postanowiłam nieco zmienić formę podsumowania i pokażę kilka książek, które uważam za najpiękniejsze, to znaczy najładniej wydane, ale też interesujące pod względem treści.Bezapelacyjnie miejsce numer 1 zdobywa "Bestiariusz Słowiański" i "Duchy polskich miast i zamków"


Jeśli chodzi o treść to w obu jest zdecydowanie ZA MAŁO! Książki są zdecydowane dla osób, które posiadają niewielką wiedzę o słowiańskich wierzeniach i zjawach. Jednak jak przy pierwszej czułam niedosyt, bo o większości demonów słyszałam tak 98% opisanych duchów jest dla mnie nowością. Co nie zmienia faktu, że 5-10 zdać o każdym stworzeniu czy zjawie o zdecydowanie za mało.
O ile ilość treści nie jest najmocniejszą stroną obu książek, tak zdecydowanie są nią ilustracje.
Powyżej fragmenty Bestiariusza, poniżej Duchów.
Styl Vargasa jest absolutnie cudowny. Stwory i zjawy są pięknie groteskowe, narysowane z niesamowitą ilością szczegółów i co najważniejsze wiernie oddają ludowe wyobrażenie.
O ile pokusiłabym się na podarowanie Bestiariusza młodszemu czytelnikowi tak ilustracje w Duchach są zdecydowanie bardziej niepokojące i mogą przyczynić się do kilku bezsennych nocy.
A może to tylko moje odczucie?

Bardzo subiektywne miejsce drugie zajmuje trzeci tom o przygodach Burton'a i Swinburne'a "Wyprawa w Góry Księżycowe".


Jak dla mnie książki Hoddera już niedługo zostaną okrzyknięte klasyką steampunku. Pomijając podwaliny tego stylu czyli np. Verne'a jest to zdecydowanie najlepsza pozycja jaką do tej pory miałam w rękach. Dobrze napisana, idealnie osadzona w alternatywnej odnodze historii i korzystająca z postaci historycznych  w nienachalny sposób, który nie burzy wcześniejszych wyobrażeń o tych postaciach.
A samo wydanie cud, miód i malina. Wielkie podziękowania dla Fabryki Słów za okrągły grzbiet i zakładkę, w końcu nie muszę przypominać milion razy o niełamaniu grzbietu kiedy komuś ją pożyczam.
Rodzinka w komplecie, nie mogę doczekać się, aż kolejne tomy i inne książki Hoddera zostaną przetłumaczone i wydane w Polsce!


Na trzecim miejscu jest biografia Tove Jansson. Mam ogromny sentyment do autorki i jej "Muminków", nawet dzisiaj, będąc od paru ładnych lat pełnoletnia (bo do dorosłości to czasami chyba mi brakuje ;) ) wracam do książek i anime na ich podstawie. Bardzo cieszę, że wychowałam się właśnie na Muminkach, a nie na późniejszej papce dla młodzieży i dzieci.
Jak tylko dowiedziałam się, że biografia Tove Jansson jest w sprzedaży bez zastanowienia ją kupiłam i ani trochę się nie zawiodłam. Książka jest obszerna i daje pełen obraz życia autorki.
Samo wydanie jest piękne i zawiera wiele ilustracji, obrazów Jansson, prywatnych zdjęć i fragmentów komiksów.
Obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników Muminków.

Jako mały bonus dwie pięknie wydane książki, które mam nadzieję przeczytać w 2014 roku.
"Drood" Dana Simmonsa i cały cykl Ziemiomorza Ursuli Le Guin. Na obie książki czaiłam się od bardzo dawna, mam nadzieję, że mnie nie zawiodą.
A Wy macie jakieś swoje typy odnośnie najpiękniejszych, a może najlepszych książek wydanych/przeczytanych w 2013 roku? Bardzo chętnie dodam kilka pozycji do mojej czytelniczej wishlisty ^^

Post is in polish because most of these books are available in these editions only in Poland, but you can use translator in left menu to translate it to your language

4 comments:

 1. Czemu wszyscy pokazują mi książki? T.T Na książki można wydać fortunę! :O Narobiłaś mi ochoty na Bestiariusz. :3

  ReplyDelete
  Replies
  1. bo poza kotami nie ma nic lepszego na Świecie niż książka :)

   Delete
 2. kupiłam niedawno to cudeńko, na razie czekam na odpowiednio sporo wolnego czasu, żeby do niej zasiąc, póki co jaram się tym jak wygląda, oglądam, przeglądam... CUDO!

  http://www.youtube.com/watch?v=kiJJ02RBEac

  ReplyDelete

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...